Zelený had na ulici ve městě? To je Green Snake!

Setkání s volně žijícím jedovatým hadem, tváří v tvář, není v Thajsku úplně běžné. Většina cestovatelů je toho ušetřena. O to víc vás překvapí, když na jedovatého zeleného hada narazíte prostě na ulici ve městě.

Už jsem se o tom krátce zmínil v zážitcích z města Korat, kde k tomu došlo. Ale tahle historka je kapitola sama pro sebe…

Green Snake - had na chodníku v Koratu
Green Snake – had na chodníku v Koratu

Vraceli se takhle pozdě večer do guest housu, když v tom najednou mě podvědomí samo zastavilo a donutilo zaostřit na zem. Když jsem v tropech, tak nějak podvědomě monitoruji terén, 2-3 metry před sebou. Ne, že bych neustále koukal pod nohy, ale prostě pořád vím, kam šlapu. Takže jsem se zarazil asi metr před zelenou klikaticí a povídám: „Hele, had.“ Vůbec si nás nevšímal. V klidu pokračoval ve své cestě po chodníku a jak vidíte z následujících fotek, nakonec vlezl do nějakého stánku.

Chřestýšovec Zelený v plné kráse - Thajsko 2005
Chřestýšovec Zelený v plné kráse – Thajsko 2005

V té době jsme ještě nevěděli, co je to za hada, ani zda je jedovatý. Ale komu jsme ho ukázali, ten se zděšeným výrazem říkal „Green snake, green snake!“ a tvářil se, jako kdyby viděl ducha.

Třeba tady ukazuji našeho hada mladým thajkám, se kterými jsme se seznámili ve vlaku a se kterými jsme pak podnikli výpravu do pralesa Khao Yai.

Thajky obdivují fotku hada - Thajsko 2005
Thajky obdivují fotku hada – Thajsko 2005

Říkal jsem si, až dorazíme do Khao Soku k Sandokanovi (pralesní průvodce, kterého jsem znal už z předchozích výprav), ten bude určitě vědět, co je to za hada.

Jenže Sandokan, překvapivě řekl:
– „To je green snake, kde si ho vyfotil?
– „To vidím taky, že je to zelenej had, ale co je to za druh?
– „Prostě Green Snake, my mu jinak neříkáme
– „A je jedovatej?
– „Celkem dost. Né smrtelně, ale kdyby vás uštknul, tak to bude problém. Noha pfff a end of trip

Při tom „Pfff“ ukázal, jak by mi noha natekla na dvojnásobek normální velikosti.

Pak jsem ještě hledal na netu a v různých atlasech a o žádném Green Snakovi nikde ani zmínka. Takže dodnes nevim co přesně to bylo za hada.

Líbil se vám článek?

8 komentářů u „Zelený had na ulici ve městě? To je Green Snake!“

 1. Ahoj,

  řekl bych, že je to Chřestýšovec zelený, smrtelně jedovatej 🙂

  A.

 2. ja som sa tiez stretol s podobnym hadom. ked sme boli na ostrovoch phiphi a boli sme na jednodnovom vylete na maya bay tak sme sa zastavili pri utesoch kde sme skakali.
  na skalach nedaleko odnas som videl ciernobieleho hada, nie moc velkeho.
  horsie bolo ze chlapik nepoznal co je to za druh. potom som sa z knihy dozvedel ze je to morsky had potapajuci sa do velkej hlbky a je nebezpecnejsi ako kobra kralovska

 3. Aleš Kvasnica: Aleši, odkud máš to, že je smrtelně jedovatej? Já všude spíš nacházím informaci, že úmrtí, po uštknutí chřestýšovcem, jsou velmi vzácná.

 4. Dnes jsem viděla zeleneho hada u domu,kde bydli moje vnučka. Všichni ,komu jsem to říkala,si asi mysleli, že jsem měla halucinace. Až ted večer jsem se podívala na internet a napadlo mě, jestli neutekl nějakému chovateli. Mam to někomu hlásit,nebo už je to zbytečné?

Napsat komentář

QR Code Business Card