Opičí škola v Kanchanaburi

V Thajsku je několik opičích škol, ve kterých se opice učí trhat kokosové ořechy. Tato dovednost je v Thajsku zvláště ceněna a opice, která si jí osvojí, pak nikdy nebude bez práce. V Kanchanaburi jsem do jedné takové opičí školy zavítal.

V Thajsku jsou skoro všude podél silnic kokosové palmy. Ty sice neplodí jedlé kokosy, ale česat se musí, aby někdo nedostal kokonatem do hlavy. Zvlášť když jedete třeba na motorce, tak to není zrovna příjemné.

Opice

Pro sběr kokosů se cvičí většinou makakové, ale mají tady i dva gibony. Výcvik opice je celkem dlouhodobá věc. Při intenzivním každodenním tréningu se to dá ale zvládnout za 2-3 měsíce. Ale je to individuální – některé opice se učí rychle a některé se to nenaučí nikdy.

Dají se vytrénovat i na jiné činnosti, než je trhání kokosů. Byla tam třeba opice, která se uměla potopit pro hodinky do jezírka, když vám tam „spadly“. Některé se naučí hrát basket (viz video). Ale nejdůležitější jsou ty kokosy.

S opicemi je celkem sranda, dá se s nimi různě blbnout, skáčou na lidi, visí vám na ruce, sedí na hlavě nebo na rameni. Nevím, jestli jste někdo měl na rameni třeba kočku, jak se to kreslí u čarodějnic, ale je to v podstatě nemožné. Sebemenší pohyb a zatne vám drápy do zad. Ale s opicí, jak se to kreslí u pirátů, to jde úplně nádherně. Sama se drží, nemusíte se vůbec starat o to, aby nespadla a můžete se normálně pohybovat.

Rovněž se nemusíte bát, že by vás opice drápla. Opice nemají drápy, ale normální prsty a nehty, jako my lidé.

Jak se tam dostat?

Opičí škola Kanchanaburi leží pár kilometrů za městem. Nejjednodušší je vzít si tuk-tuk a nebo to můžete spojit s vyjížďkou po řece Kwai. Hned vedle proslulého mostu přes řeku Kwai si lze pronajmout člun typu long tail boat. Vždy tam je někdo, kdo vás rád vezme a najmout loď (tj. dohodnout cenu) je otázka 5 minut.

Líbil se vám článek?

Napsat komentář

QR Code Business Card