Jak do Thajska, aneb letenky

Zhodnocení tří leteckých společností, se kterými jsem do Thajska letěl (Aerosvit, Emirates, Thai Airways) a ČSA, se kterými jsem tam zatím neletěl, ale v budoucnu bych rád trasu přes Abu Dhabi využil.

Letiště Bangkok Suvarnabhumi - Thajsko 2010
Letiště Bangkok Suvarnabhumi – Thajsko 2010

Letenku doporučuji řešit tak 2 měsíce před odletem. Později už může být vyprodáno nebo vyšší cena, dříve zase můžete koupit zbytečně draze. Právě v tom termínu mezi se mi často podařilo získat nejlepší cenu. Vyplatí se to chvíli sledovat a zkoušet i termíny o pár dní dříve/později, než přesně plánujete.

Aerosvit Ukrajina

Stará osvědčená trasa v dlouhodobě v rozumných cenách. Vyzkoušeno osobně roku 2004 a 2005. Cena cca 16.000 Kč. Někoho může ta Ukrajina odrazovat, ale netřeba se ničeho bát, Aerosvit je úplně normální letecká společnost.

Letí se 2 hodiny Boeingem 737 do Kyjeva, mezipřistání 2 hodiny, z Kyjeva do Bangkoku 9 hodin Boeingem 767. Letiště Kyjev Borispol je malé a skromné, ale dostačující. Asi tři bary a 4 obchody. Mezipřistání se obvykle o 1-2h protáhne, ale na tom hlavním letu se to pak dožene, takže se přistane na čas.

Thai Airways

Nejlepší jídlo, jaké jsem kdy v letadle dostal. Jedlo a pilo se v podstatě celou cestu. Cena neuvěřitelných 11.500 Kč, ale bohužel nelétají z Prahy. Musíte se dopravit například do Frankfurtu, ale pak už se letí bez mezipřistání na jeden zátah 10 hodin.

K letence od Student Agency jsem dostal za 500 Kč zpáteční autobus Praha – Frankfurt. Busem do Frankfurtu to ale trvá 7 hodin, což vás bude, zejména na zpáteční cestě, po 10 hodinovém letu, dost štvát.

ČSA

Na začátku roku 2011 uzavřelo ČSA smlouvu s Abu Dhabi, takže ve spolupráci s nimi dělá dálkové lety do Asie. Nemám ještě vyzkoušeno, ale vypadá to jako další nadějná trasa do Thajska. Cena 15-16.000 Kč.

Emirates

Od r. 2010, kdy zavedly pravidelnou linku Praha-Dubaj, je to asi nejzajímavější způsob, jak se dostat do Thajska. Ceny začínají na neuvěřitelných 13.500 Kč, ale kolísají (tj. není to za tuto cenu v kterémkoliv termínu). Přitom je to jedna z nejluxusnějších leteckých společností. Vyzkoušeno osobně 2010.

Letí se 5 hodin do Dubaje malým Airbusem, tam pauza 3 – 12 hodin, a pak 6 hodin největším dopravním letadlem na světě (Airbus A380) do Bangkoku. Pauza může být i delší, nepřehlédněte při bookování letenky.

Každý má svou obrazovku se zábavním centrem. Volit můžete z mnoha tisíc filmů, které si můžete pustit kdy vy chcete, což je na ukrácení dlouhého letu opravdu výborné. Dále můžete koukat ven pomocí kamer (na špici, na podvozku a na směrovce letadla). Dopručuji při přistávání.

Jídlo fajn, ale na to jak ho všichni vychvalují, tak jsem čekal něco převratnějšího. Dostanete normální příbor (žádná umělá hmota). Jediná nevýhoda – nedostatek pití! Nechápu. U všech aerolinek je zvykem, že se roznáší pití, jakmile se letadlo ustálí v cestovní výšce. U Emirates se hodinu neděje nic, a pak vám donesou jídlo. A pití až asi hodinu po jídle a ještě sotva 2 deci. Opakovalo se to na všech 4 letech, takže to nebyla nádhoda. Jediné vysvětlení: Nestojí o to, aby těch 550 cestujících, kteří se do A380 vejdou, pořád couralo na záchod :-). Pokud budete mít žízeň, tak se nestyďte, a prostě zavolejte letušku, ať vám něco donese. Nenechte si kazit dojem z jinak luxusního letu.

Letiště Dubaj je obrovské, přejít ho trvá tak půl hodiny. Je plné restaurací, fast-foodů, obchodů… Můžete si tam prohlédnout/vyzkoušet nejnovější elektroniku. Nudit se tam nebudete. Ceny jídla ve fast foodech jen o něco dražší, než u nás. Pokud máte času opravdu hodně (třeba i cíleně), můžete si vyřídit krátkodobé vízum a jít si Dubaj prohlédnout. Já jsem měl pauzu 3h/5h, takže jsem neriskoval, že mi uletí letadlo.

Líbil se vám článek?

4 komentáře u „Jak do Thajska, aneb letenky“

  1. Surne predma letenky z Viedne do Bangkoku a spat na oktober 2012 , termin je mozne upravit, let. spolocnost emirates. Zlava ista, cena dohodou. Surne! Ludmila. [email protected]

  2. Hlavně se v Dubai vyhněte Heinecken baru. Za tři piva 0,5 l a 3 malé (v lahvi se sklenicí) chtějí nestydatě 50 Đ 🙂

  3. A jinak se asi Emirates s pitím zlepšili, všeho dost a kdykoliv…..
    A poslední poznámka, nelítejte do Vietnamu, nestojí to za to, turista je jen objektem pro jakéholiv obrání či okradení beze všech skrupulí, hygiena to je jedna zoufalá tragedie, snad jen střed Saigonu je OK, země krásná, ale neváží si toho, bordel neskutečnej, ( na VieT ostrovech až pod Kambodžou nádherné pláže kde kolik kilometrů nikoho nepotkáte, jako někde v Karibiku, ale za palmami skládky bordelu a občas ten puch…) Zboží je všechno fake (i odlepovací klip na papírových kapesníčkách je jen nafocený a ve skutečnosti se musí obal nahrubo rozškubat a další a další, chybí taková ta pravá nefalšovaná pohostinnost a úsměv, VT myslí jen na prachy a jak koho obrat, stokrát horší než u nás. Snad jen ceny potravin a mořské plody jsou OK, ale za stejné peníze jsou lepší destinace…..

  4. Nesouhlas s Milošem. Loni jsem strávila měsíc ve Vietnamu a vrátila jsem se domů nadšená. Nebudu se dlouze rozepisovat. Ale setkala jsem se jen s příjemnými lidmi a nic dramatického jsem nezažila. Cestovala jsem místním autobusem a vlakem. Člověk když tam jede, tak musí počítat s tím, že není vše naleštěné a voňavé, ale ta země má své kouzlo a pro nezávislé cestování mohu jen doporučit. A hlavně tam výborně vaří! ☺

Napsat komentář

QR Code Business Card